Jak impregnovat trekkingovou obuv?

Jak vypadá impregnace skóry lícové štípenky?
Naše trekkingová obuv nepřijde o záruku a bude vypadat skoro jako po nákupu, pokud o ni skutečně budeme pečovat. Touto péči myslíme vhodnou impregnaci v případě lícové štípenky. Pokud si všimneme, že např. během deště voda nasákne do vnějšího materiálu boty, místo aby po něm stékala, měli bychom obuv impregnovat krémem na boty z lícní štípenky v barvě nejlépe stejné jako je barva svršku boty. V případě kůže stojí za to sáhnout po osvědčeném vosku, který kromě zajištění nepromokavostí má mnoho jiných vlastností které stojí za to. Pokud máme co dělat s membránou, můžeme využít přípravek na kožené boty Nikwax v podobě vosku, což je velmi univerzální prostředek. Tato impregnace na boty má nejen impregnační účinky, ale také kůži bot vyživuje. Na jeho nanášení používejte měkký hadřík. Když se krém na boty vstřebá, je možné je navíc boty vyleštit s použitím měkkého kartáčku, díky čemu kůže získá lesk. Co udělat před nanesením přípravku? Je ho třeba aplikovat na vyčištěnou, suchou botu s použitím hadříku. Po vstřebání přípravku, lze povrch obuvi přeleštit.
Čím naimpregnovat boty z nubuku a semiše?
Na trhu je k dostání obrovský počet impregnačních přípravků, jejichž složení a fungování je přizpůsobené konkrétnímu druhu materiálu, V tomto případě stojí za to se zaměřit na péči o trekkingové boty vyrobené ze semiše a nubuku. Nubuk, semiš a velur jsou materiály, které jsou si velmi blízké, a tak můžeme na ně používat obdobné výrobky. Tento druh materiálů se čistí hůř, než lícní kůže a je více náchylný na znečištění, což bohužel znamená, že jejich impregnace také složitější. Lze doporučit osvědčené značky jako je Nikwax nebo Granger’s, které nabízí výrobky na vodní bázi. Navíc lze tuto obuv impregnovat speciálními přípravky na nubuku a semiš nebo univerzálním prostředkem např. ve spreji. Před prováděním údržby je třeba horské boty vyčistit, a následně na ně dát impregnaci na semiš. Na konec je třeba obuv odložit k vyschnutí. Impregnaci na semiš v podobě lahvičky s houbičkou, je třeba naset na pohorky tak, že je důkladně namažete a následně necháte uschnout.
Jak ošetřovat obuv s membránou a bez membrány?
Impregnací obuvi působíme hlavně na vnější materiál a ne na samotnou membránu. Pokud vaše boty mají membránu a přesto si všimnete, že promokly, znamená to, že jsou poškozené. V obuvi bez membrány je impregnace skutečně důležitá. Pokud voda začne prosakovat do vnějšího materiálu boty, obuv velmi rychle promokne. Při impregnaci obuvi vyživujeme kůži a zvyšujeme voděodolnost vnějšího materiálu, proto pečujme o boty bez ohledu na to, zda membránu mají nebo nemají. V tom případě je třeba impregnační sprej používat venku a pamatovat na to, že ho nesmíte vdechovat. Přípravek tohoto druhu se obyčejně nehodí pro syntetické ani lakované kůže, protože může zničit vrstvu barvy.
Jak často bychom měli obuv impregnovat?
Údržba a impregnace zlepšuje účinnost voděodolné obuvi, oděvů atd. Vlastnosti impregnované obuvi je typické usazování vody na povrchu jejich svršku. Pokud vaše boty nasakují vodu, měli byste si určitě koupit některý z uvedených přípravků. Čím více budeme zanedbávat pravidelné čištění, tím častěji budete donucení sáhnout po impregnačním prostředku pro trekkingovou obuv. Zvlášť pokud plánujete chodit po horách v přechodném období, což je doba, kdy se vyskytuje nejvíce srážek nebo sněhu. Po jednom výšlapu do hor během sněhových srážek bude přípravek na impregnaci obuvi spíše nezbytný. Impregnace obuvi je určitě nejdůležitější a nejrozšířenější způsob jak připravit vlastní obuv na každodenní používaní na podzim a v zimě nebo v deštivé dny, proto o ně pečujte, abyste tak chránili své zdraví a pohodlí při chůzi.