Jak správně zvolit sportovní obuv podle tvaru nohy?

2021-07-11
Jak správně zvolit sportovní obuv podle tvaru nohy?

Možná se vám už stalo, že jste si koupili boty, které pro vás nebyly až tak úplně pohodlné, avšak doufali jste, že se časem rozchodí na požadovaný tvar? Problém však trval a vaše nepohodlí spolu s frustrací bylo stále stejné? Možná to bylo způsobeno tvarem chodidla a tím, že některé boty nejsou vhodné pro nás všechny. V případě kožených výrobků můžeme počítat, že se po čase přizpůsobí šířce nohy, avšak takovou možnost nemáme, pokud se jedná o boty ze syntetických materiálů.

Správná volba obuvi podle tvaru nohy – čemu je třeba věnovat pozornost?

I když často nakupujeme sportovní obuv prostřednictvím internetu, protože je to finančně výhodné, stojí za to změřit si nejdříve určitý model v kamenném obchodě. Pokud však nemáte takovou možnost, odpovězme si na otázky, jak správně zvolit sportovní obuv, která se bude hodit na vaše nohy – pohodlí je podstatné jak pro každodenní fungování (např. Adidas Originals X_PLR BY9260), tak na sportovní tréninky (např. Asics Gel - Torrance T7J7N 9717).

BUTY adidas ORIGINALS X_PLR BY9260 BUTY ASICS GEL-TORRANCE T7J7N 9717

Šířka obuvi

I když je to stejně podstatná informace jako rozměr bot, bohužel nedostáváme ji často nejen od prodejců, ale také od výrobců, a to i těch, kteří se mezi zákazníky těší tím nejlepším renomé na trhu. Stále častěji se však můžeme setkávat se dvěma značkami, pokud bude uvedena informace o šířce boty G, znamená to, že se jedná o klasickou šířku. Písmenem F je označená obuv určená pro úzké chodidlo.

Vyprofilování chodidla

Jak se dá zjistit individuální vyprofilování? Stačí si stoupnout mokrým chodidlem na podlahu nebo lépe na list papíru. Chodidlo klasického tvaru je normálně na vnitřní straně zahloubeno – to je populární tvar, považovaný za správnou klenbu nohy. Pokud je tato část zaplněna, znamená to, že máte nízkou klenbu chodidel – tzv. ploché nohy. Charakteristické zahloubení bude znamenat vysokou klenbu. Pokud máte problémy s plochýma nohama, které jsou způsobeny nadváhou, vadou postavy, genetickým podmíněním nebo jinými faktory, je dobré zvolit si zvláštní vložky – měly by být dostání ve všech profesionálních obchodech s obuvi.

Délka prstů a měření obuvi

Většina osob si všímá toho, kde je v botách palec. Určení velikosti na základě tohoto je skoro tak přesné, jako střílet do terče naslepo, protože každý z nás může mít jiný druh chodidla – v tomto případě se jedná konkrétně o délku prstů. Podle toho rozlišujeme různé druhy chodidel, mj.: egyptské chodidlo (palec je nejdelší), římské chodidlo (druhý prst je delší než palec nebo stejně velký a nejdelší je prostřední prst), řecké chodidlo (nejdelší je druhý prst). Postavte se naboso, prohlédněte si své prsty a jednoznačně určete druh svého chodidla. Od této chvíle měřte délku nohy od paty ke konci nejdelšího prstu.

Jak měřit sportovní obuv?

Odpovězme si nyní na otázku jak správně zvolit sportovní obuv. Pokud se jedná o dámskou nebo pánskou lifestylovou obuv (jako např. Puma Basket Heart UP WNS 364955 01 pro dámy, nebo Reebok Club C 85 BS5205 pro pány), ve kterých se budete pohybovat každý den po mnoho hodin, vyplatí se postarat o to, aby nebyla příliš těsná ani příliš velká, protože její nošení by bylo nepohodlné a mohlo by způsobit bolest. Je třeba vzít do úvahy také skutečnost, že noha po mnoha hodinách nošení obuvi může trochu opuchnout, čímž se bota stane ještě těsnější. V kamenném obchodě s tím není velký problém, protože si lze boty vyzkoušet, zjistit, zda nejsou příliš těsné a projít se po prodejně, problémy s výběrem mohou však nastat při nákupech prostřednictvím internetu. Všichni výrobci uvádí informace o délce vložky v centimetrech, pokud tedy vaše chodidlo měří 26 cm, zvolte si velikost 26,5 cm.

Výběrem možnosti "Přijímám" povolíte společnosti YesSport používat cookies, pixely, tagy a podobné technologie. Tyto technologie používáme ke shromažďování informací o vašem zařízení, prohlížeči a ke sledování vaší činnosti. Tyto informace poté využíváme k marketingovým a praktickým účelům, jako je například zobrazování personalizovaných reklam nebo ke zlepšení fungování webových stránek. YesSport může tyto údaje sdílet s třetími stranami – včetně reklamních partnerů na sociálních sítích, jako jsou Google, Facebook a Instagram - pro marketingové účely. Máte-li zájem o další informace na témat proč a k čemu používáme vaše osobní údaje jako je (např. Zajištění bezpečnosti, návod jak obsluhovat funkce nákupního košíku a přihlášení), tak si prosím přečtěte naše upozornění týkající se ochrany osobních údajů (viz část Informace o souborech cookie). Další informace
Close
pixelpixel