Jak zavazovat sportovní obuv?

2021-05-24
Jak zavazovat sportovní obuv?

Zavazování sportovní obuvi je činnost, od které do velké míry závisí pohodlí při tréninku a bezpečnost uživatele. Bohužel, jen málo osob si to plně uvědomuje a proto zavazují svou obuv rychle a nesprávně. V dnešním článku vás chceme seznámit s několika informacemi týkajícími se toho, jak správně zavazovat sportovní obuv.

Zavazování obuvi a bezpečnost chodidel

Nejsou pochyby o tom, že při sportování má neobyčejně velký význam správná poloha chodidel. Abychom toto dosáhli, postačí zvolit vhodnou velikost obuvi a správně je zavázat. Dosáhnete tím, že cvičení bude mnohem příjemnější a vaše chodidla nebudou vystavena vzniku žádných vad. Pokud vám dělá problém „létajícího“ chodidla nebo vám bota během chození nohu odírá, může to být signál, že obuv zavazujete nesprávným způsobem. Pamatujte na to, že pohodlí při používání sportovní obuvi, ovlivní dosahované výsledky, proto se vyplatí naučit se ji zavazovat správně.

buty sportowe - wiązanie

Čemu je třeba během zavazování obuvi věnovat pozornost?

Určitě si mnozí z vás myslí, že dobrým řešením je pevné utažení. Samozřejmě – sportovní obuv, která dobře přilne, zajistí příslušnou stabilizaci chodidla, snižuje nepřirozené odchylky a také chrání kotníky proti úrazům. Díky pevnému zavázání bot se také snižuje tlak na vnější okraj a přední část chodidla. Pamatujte si však, že i v dobře padnoucí obuvi se vám může stát úraz. Větší tlak na horní část chodidla způsobuje, že svaly, které jsou spojeny s kotníkem, více vystaveny úrazu. Právě proto při pevném zavazování sportovní obuvi se vyplatí si ponechat mírnou vůli. Pro mnoho osob dobře zavázaná obuv je taková, u které se tkaničky při chůzi nepovolují a nedotýkají se podlahy. Existuje však mnoho různých způsobů vázání, které je třeba zvolit z důvodu tvaru chodidla. Pokud máte vysokou klenbu, zavazujte obuv tak, že na počátku zkřížíte tkaničky a následně je provléknete dírkami v řadě. V případě, že máte široká chodidla, je nejlepším řešením použít systém rovnoběžného šněrování. V opačné situaci, když máte v obuvi mnoho volného prostoru, stoj za to tkaničky překřížit.

Jak vidíte, sportovní obuv a její zavazování to je činnost, která může významně ovlivnit kvalitu vašich tréninků. Používání uvedených pokynů vám určitě zajistí pohodlí používání a bezpečnost. 

Close
pixelpixelpixel