Jak zvolit dobrou obuv na túru po horách?

2021-08-16
Jak zvolit dobrou obuv na túru po horách?

Pouze vhodná horská obuv způsobí, že váš výlet bude vydařeným dobrodružstvím na čerstvém vzduchu. Naopak špatnou obuv budete bolestně pociťovat doslova na každém kroku. Dnes si musíme zvolit z modelů s různou tvrdostí a profilem podrážky, různou výškou a materiálem svršku, izolací a membránami. Každého, kdo hledá vhodnou obuv v dobře vybavených odborných obchodech, určitě nezklame výsledek jejich hledání. 

Čemu je třeba věnovat pozornost při výběru trekkingové obuvi?

Určení bot

Musíte především určit, jakou mají splňovat funkci. To je otázka, kterou si kladou nejen začátečníci, ale také pokročilí turisté. Dobré trekkingové boty by měly být perfektně přizpůsobené vám a konkrétnímu typu aktivit, které chcete dělat. Před zahájením hledání stojí za to se zamyslet nad takovými hledisky jako je četnost používání této obuvi, typu hor, po kterých chcete chodit, nebo i roční období. Toto vše vám umožní rychle určit, které trekingové kategorii obuvi věnovat pozornost.

Podrážka

Záleží vám na vhodné ochraně chodidla během výstupů? Jak si můžete domyslet úkolem podrážky je amortizace práce svalů a šlach. Dobrá horská obuv musí zajistit přilnavost na různorodém terénu a to je úkol, za který zodpovídá právě podrážka. Na tom závisí vaše bezpečnost, proto nepodceňujte toto důležité hledisko při volbě obuvi. Velmi tvrdá podrážka se nedoporučuje na počátku vašeho dobrodružství s chozením po horách. Chodidla se více unaví a v konečném důsledku vás může odradit od horských túr. Smělé lze doporučit takové značky jako je Salomon, když je chodidlo obepnuto od středu podrážky až po šněrování, což zajistí bezpečné, pohodlné a individuální přizpůsobení boty. Membrána – vyplatí se nebo ne? Když to řekneme zjednodušeně, membrána zodpovídá za nepromokavost bot. Membrána, umístěna mezi vnějším materiálem svršku a podšívkou, zůstane pro uživatele neviditelná. To řešení vás ochrání proti vnějšímu vlhku. Horské boty s membránou z druhé strany se určitě neosvědčí během horkých dnů, protože se v nich snižuje účinnost odvádění vodní páry membránou. A asi nikdo nechce, aby se mu chodidlo přehřálo během výletu. Bez membrány bude vzdušnost větší. Vyplatí se to? Určitě, ale na podzim, nebo na jaře, když je více srážek.

Perfektní velikost

Pouze obuv, která dobře sedne na nohu, vám zajistí příslušnou stabilizaci a ochrání před otlaky. Abyste měli záruku, vám budou zvolené boty sloužit roky, stojí zato sáhnout po ověřených značkách jako je Columbia, Salomon, Merrell, Palladium, The North Face. Nevybírejte si nikdy obuv přesně na nohu. Obecně vzato, vnitřní vložka by měla být o cca 1 cm delší než vaše chodidlo, abyste měli alespoň nějakou rezervu. Vyplatí se během měření chvíli v botách chodit během měření, než se pro ně rozhodneme. Dobrá stabilizace paty je při volbě obuvi stejně důležitá. V maximálním stupni snižuje riziko úrazu, nevybírejte si tedy boty, v nichž pata lítá na všechny strany.

Jaký zvolit materiál bot?

Dámská a pánská trekkingová obuv může být vyrobena z takových materiálů, jako je semiš, nubuk, lícová štípenka a syntetické materiály. Kožené jsou obyčejně těžší ve srovnání s těmi ze syntetických materiálů. Jsou také trvanlivější, a tak se lépe osvědčí v těžkých podmínkách, na příklad v zimě. Kůži stále používají i na nejtěžší výpravy zkušení horolezci. Na druhé straně boty ze syntetických materiálů jsou lehčí a rychleji vysychají. Tento typ obuvi bude obvykle lepší volbou pro teplé měsíce a na trasy v nižších horách. Trh je obrovský a dokonce na něm lze najít obuv spojující kůži se syntetickými materiály. Každý tedy najde něco vhodného pro sebe.

Vysokou nebo nízkou trekkingovou obuv?

Vysoké boty tě ochrání dobře proti blátu, vlhku, a také sněhu, na který můžete v horách narazit i v létě. Tento typ horské obuvi také lépe stabilizuje chodidla, které – zvlášť v případě turistů začátečníků – často nejsou zvyklá na chůzi po horách. Vysoké boty se také dobře osvědčí na skalnatém terénu v Tatrách nebo Alpách. Z druhé strany nízké trekkingové boty se mohou výborně osvědčit v přechodném období a stejně tak mohou chránit před dostáváním se dovnitř shora bláta nebo vody.

Výběrem možnosti "Přijímám" povolíte společnosti YesSport používat cookies, pixely, tagy a podobné technologie. Tyto technologie používáme ke shromažďování informací o vašem zařízení, prohlížeči a ke sledování vaší činnosti. Tyto informace poté využíváme k marketingovým a praktickým účelům, jako je například zobrazování personalizovaných reklam nebo ke zlepšení fungování webových stránek. YesSport může tyto údaje sdílet s třetími stranami – včetně reklamních partnerů na sociálních sítích, jako jsou Google, Facebook a Instagram - pro marketingové účely. Máte-li zájem o další informace na témat proč a k čemu používáme vaše osobní údaje jako je (např. Zajištění bezpečnosti, návod jak obsluhovat funkce nákupního košíku a přihlášení), tak si prosím přečtěte naše upozornění týkající se ochrany osobních údajů (viz část Informace o souborech cookie). Další informace
Close
pixelpixel